با حکم حجت الاسلام فصیح نیا امام جمعه فاضل شاهین دژ، سرکار خانم رقیه صمدیان به عنوان مسئول جدید ستاد برگزاری نماز جمعه واحد خواهران شاهین دژ منصوب شد


کد خبر : 11800
 ستاد برگزاری نماز جمعه واحد خواهران
با حکم حجت الاسلام فصیح نیا امام جمعه فاضل شاهین دژ، سرکار خانم رقیه صمدیان به عنوان مسئول جدید ستاد برگزاری نماز جمعه واحد خواهران شاهین دژ منصوب شد

 

photo6030881734767258558.jpg (1024×768)

در این زمینه،احادیث بسیاری نقل شده که در اینجا مجال پرداختن به آنها نیست. (۳) رسول خدا(ص)نماز جمعه را«حج مساکین »دانسته (۴) و آنرا موجب آمرزش گناهان شمرده است. (۵) نماز جمعه،نمایش وحدت و قدرت مسلمانان و میعاد نمازگزاران مؤمن است.

رسول خدا(ص)در آغاز هجرت،وقتی به مدینه رسید،اولین نمازجمعه را برای مردم بپا داشت و این اجتماع شکوهمند و سازنده راپایه گذاری کرد.

این نماز،بعد سیاسی و حکومتی دارد.خطیب و امام جمعه،یا حاکم مسلمین است،یا کسی که از طرف رهبری،به این سمت منصوب شده است.

برکات و آثار سازنده تربیتی و اجتماعی این عبادت سیاسی بسیار است،که به چند نمونه اشاره می شود:

۱- تقویت روحیه اخوت و برادری

چرا که همه،از هر جا،در یک مجمع و مصلا گرد می آیند و با رنگ هاو نژادهای مختلف کنارهم می نشینند.آنچه در نماز جماعت بود،به مراتب بیشتر و قوی تر در نماز جمعه،این تجمع هفتگی مسلمانان وجوددارد.

۲- تشکل نیروهای اسلام

این عبادت،به نوعی مسلمانان را بر محور عبادت و نماز،تشکل ویکپارچگی می بخشد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثی شدن توطئه های تفرقه افکنانه و شایعه های آنان است.

۳- رشد فکری-سیاسی مسلمانان

به مقتضای مطالب آگاهی بخشی که در خطبه های جمعه بیان می شود،مردم از مسائل سیاسی کشور خود و جهان با خبر می شوند و باآشنایی به وظایف اجتماعی خویش،در صحنه اجتماع حضور بیشترمی یابند.

۴- تقویت روحیه جمعی

این نیز از آثار نماز جمعه است که قطره های پراکنده افراد انسانی رادر یک اقیانوس،گرد می آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسایی هم،روحیه اجتماعی پیدا می کنند و انزوا و فردگرایی از بین می رود.

۵- مرکزیت بسیج مردم

سنگر نماز جمعه،بهترین جای دعوت مردم به بسیج شدن برای جهادو دفاع و حل مشکلات اجتماعی و یاری رسانی به دیگران است.این قدرت عظیم مردمی که در نماز جمعه متجلی می شود،همواره مورد توجه بوده و در صدر اسلام نیز،رسول خدا(ص)و امیرالمؤمنین(ع)از مساجد و پس از خطبه ها،افراد را بسیج کرده و به جبهه های جهاد،می فرستادند.

و بسیاری آثار دیگر… (۶)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.