عیادت و دیدار امام‌ جمعه حاج آقا فصیح نیا و رئیس کمیته امداد شاهین دژ از خانواده های تحت پوشش شاهین دژ


کد خبر : 11822
کمیته امداد
عیادت و دیدار امام‌ جمعه حاج آقا فصیح نیا و رئیس کمیته امداد شاهین دژ از خانواده های تحت پوشش شاهین دژ

photo6035216147042905035.jpg (1024×768)

آشنایی با کمیته امداد

کمیته امداد امام خمینی رحمه الله ، به عنوان دومین نهاد انقلابی، روز چهاردهم اسفند ۱۳۵۷، دقیقا ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با صدور حکم حضرت امام خمینی رحمه الله تشکیل شد. کمیته امداد، به عنوان نهادی انقلابی و از نوع مؤسسات غیرانتفاعی و عام المنفعه است که مرکز اصلی آن در تهران بوده و در تمامی شهرستان ها و بیش تر بخش های کشور و در بعضی نقاط خارج از کشور (لبنان، سوریه، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان) شعبه هایی دارد. شورای مرکزی که پس از ولایت فقیه، بالاترین رکن این نهاد است مسؤولیت کل کارها و امور را بر عهده دارد. این نهاد، تحت نظر مستقیم مقام معظم رهبری (ولی فقیه) قرار دارد و اساس نامه آن نیز به تأیید حضرت امام خمینی رحمه الله رسیده است.

خدمات فرهنگی و آموزشی

از جمله فعالیت های کمیته امداد امام خمینی رحمه الله ـ که از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است ـ ارائه خدمات فرهنگی است که شامل فراهم آوردن تسهیلات و امکانات لازم برای ادامه تحصیل دانشجویان، طلاب و دانش آموزان تحت پوشش این نهاد می باشد. بنابراین، رسیدگی به مسائل آموزشی و تربیتی دانش آموزان، افزایش سطح آگاهی و بینش اسلامی آن ها، و نیز تلاش در راه رشد و اعتلای فرهنگ اسلامی در بین خانواده های تحت پوشش کمیته، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با تلاش ها و حمایت های این نهاد، بسیاری از دانش آموزان خانواده های محروم جامعه، به ویژه دختران، نه تنها از تحصیل بازنمانده اند که موفق به طی مدارج عالی تحصیل شده اند.

کمیته امداد در بیان امام

حضرت امام خمینی رحمه الله در توصیف کمیته امداد چنین فرمودند: «بعد از انقلاب، یک گروه هایی پیدا شدند و یک جمعیت هایی که نظیر این ها در تاریخ گمان ندارم سابقه داشته باشند. همین گروه امداد و کمیته امداد. من نشنیده ام که در یک کشوری، یک هم چوکمیته ای باشد که همشان صرف رسیدگی به فقرا و مستمندان و دهقانانی باشد که [در نقاط] دور افتاده شهرها قرار گرفته اند». نیز ایشان می فرمایند: «بی سابقه است که در یک کشوری، خود مردم و خود علما و مؤمنین یک کمیته ای برای امداد داشته باشند که همّشان این باشد که فقرا و مستمندان را در سراسر کشور رسیدگی کنند و امداد کنند. این ها برکات اسلام است و این گروه های عزیز و کمیته ها و همین طور این کمیته امداد، یک عمل بسیار لطیف، ظریف و شریف دارند که با این عمل، ان شاءاللّه می توانند ریشه فقر را از سر تا سر کشور به امداد ملت بزرگوار ایران، این ریشه را از بیخ و بن بکنند. عمل شما آقایان در سر تا سر کشور، عمل بسیار شریف خداپسندی است که مورد عنایت خدای تبارک و تعالی خواهد بود.

امام خمینی و توجه به محرومان

حضرت امام خمینی رحمه الله توجه ویژه ای به قشر محروم جامعه داشت. ایشان درباره یاری به محرومان چنین می فرماید: «همین محرومین به مملکت خدمت کردند و قیام کردند و با دست همین طبقه این نهضت به این جا رسیده. این یک مطلبی است برای ما و برای هیچ کس پوشیده نیست که آن طبقه ای که این نهضت را به ثمر رساندند، آن طبقه محروم از زن و مرد بود. این هایی که در خیابان ها ریختند و با صدای اللّه اکبر و با مشت فشرده و با ایمان، اعتنا به قدرت های شیطانی نکردند، همین زن های محترم و مردهای عزیز محترم بودند که از طبقه محروم در آن رژیم بودند. این ها هستند که از این به بعد باز تکلیف دارند، یعنی همه تکلیف داریم». حضرت امام خمینی رحمه الله در جای دیگری می فرمایند: «در خدمت به خلق خدا، خصوصا توده های مستضعف، احساس غرور و سرافرازی نمایید که اینان اند وفاداران به اسلام و هواداران جمهوری اسلامی».

کمک به مستمندان

اگر چه کوشش در رفع نگرانی ها و گرفتاری های مستمندان، به عهده افرادی است که از درآمد بیش تری برخورداراند، نباید از نظر دور داشت افرادی هم که درآمد کم تری دارند، می توانند به اندازه وسعشان در این امر خداپسندانه شرکت کنند و از اجر و پاداش معنوی آن برخوردار شوند. افزون بر این که بر اساس روایات، چنان چه افراد کم در آمد در این امر خیر شرکت جویند، از پاداش بیش تری نیز برخوردار خواهند بود.

وعده بهشت برای انجام کار نیک

افرادی که روح کمک و نیکوکاری در جانشان نفوذ کرده، هیچ گاه از این امر خداپسندانه غفلت نمی کنند. آنان همواره در طول مدت زندگی خود، سهمی از اموال خود را برای مستمندان در نظر می گیرند و از این راه، خویشتن را شایسته اجر و پاداش الهی قرار می دهند، آنان در حقیقت با این عمل نیک و خداپسندانه، روح گذشت، فداکاری و سخاوت را در جان های خود جای می دهند و از رذایل اخلاقی، مثل بخل بر کنار می مانند. امام صادق علیه السلام می فرماید: «خداوند به حضرت داوود علیه السلام وحی نمود که گاهی یکی از بندگان من کار نیکی انجام می دهد و من بهشت را به او ارزانی می دارم. داوود پرسید: خداوندا! آن کار نیک کدام است؟ وحی رسید که مسرور نمودن و خوشحال ساختن یکی از بندگان با ایمان من، اگر چه به دادن یک خرما باشد».

رعایت آبروی محرومان

یکی از نکات اخلاقی و مهم در امر نیکوکاری و خدمت به محرومان، این است که به هنگام دستگیری از نیازمندان، باید روشی را در پیش گیریم که شخصیت آن ها حفظ شود و احساس حقارت و شکست نکنند و از طرفی، ثروت مندان هم از کبر و خود بزرگ بینی بر کنار بمانند. حضرت علی علیه السلام در این باره چنین می فرمایند: «چه نیکو و پسندیده است برای ثروتمندان که در برابر نیازمندان، تواضع و فروتنی کنند و از آن نیکوتر، بزرگ منشیِ نیازمندان در برابر ثروتمندان است، به علت اعتماد و توکلی که به آفریدگار بزرگ دارند».

دوستی با مستمندان

در فرهنگ اسلامی، دوستی با فقرا، یکی از عوامل نزدیکی به خداوند و جلب محبت او شمرده شده است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیث معراج فرمودند: «خدا مرا به دوست داشتن مسلمانان مستمند فرمان داد که: ای احمد! دوست داشتن من، دوست داشتن تهی دستان است. پس به تهی دستان نزدیک شو و آنان را در کنار خود بنشان؛ زیرا فقیرانْ دوستان من هستند». هم چنین امام رضا علیه السلام در خصوص کمک به مستمندان و گره گشایی و زدودن غم از چهره آنان می فرماید: «هرکه گره از کار مؤمنی بگشاید، خداوند در روز قیامت گره غم از دل او می گشاید». هم چنین خداوند دوستی خود را دوستی فقرا دانست و در حدیث معراج به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود که: به فقیران نزدیک شو و آنان را به خود نزدیک کن، تا تو را به خود نزدیک سازم».

کمک به مستمندان در فرهنگ ایران باستان

از صفات پسندیده مردم ایران زمین، نیکی و نیکوکاری و کمک به هم نوع است. دستگیری از محرومان و مستمندانِ جامعه، همواره جزو وظایف ملی و مذهبی مردم ایران بوده است. مردم مسلمان و متدین ایران اسلامی، بر اساس باورهای دینی و ارزش های انسانی، همواره در راه کمک به دیگران گام برداشته و در این مسیر الهی، نام نیکی از خود به یادگار گذاشته اند. بر همین اساس است که می بینیم ایرانیان باستان، از آیین یکتاپرستی زرتشت چنین آموخته بودند: «اهورا مزدا (پروردگار یکتا و دانایی) که فرمانروای مطلق است، چنین مقرر فرموده است که خوش بختی از آن کسی است که دیگران را خوش بخت سازد». در جای دیگر از اَوِسْتا آمده است: «اهورا مزدا، از کسی خوش نود است که بینوایان را دستگیری کند».

دستگیری فقر

رنج فقر بسیار جان فرساست و اعصاب آهنین، استقامت و ایمان ملکوتی لازم است تا شخص بتواند در برابر فشار آن پایدار بماند و از عواقب و زیان های آن مصون و محفوظ بماند. به همین جهت است که آیین نورانی و وحیانی اسلام ناب، به دستگیری فقیران و نیازمندان همت گماشته و به ثروت مندان توصیه می کند که به فکر آن ها باشند. پس بیایید با کمک های خود، خزان زندگی نیازمندان را با محبت های بی کران خود به بهار همیشگی و دوست داشتنی تبدیل کنیم. بیایید با کمک به هم نوعان، قدمی از روی صدق و صفا برداریم، تا دعای آنان، بدرقه راهمان و پشتوانه آینده مان باشد.

ایثار و انفاق

تندباد حوادث، پیوسته در زندگی ما رخ می دهد. زلزله ها، بیماری ها، مرگ های نابهنگام، تصادفات و صدها حوادث نابهنگام در اطراف ما به وجود می آید. در اثر این حوادث، افراد بی سرپرست، چون غنچه ای از شاخسار جدا می گردند که تکیه گاهی جز معبود یکتا ندارند. اینک این ماییم و دستورات پیشوایان دینی و اجر و پاداشی که پیش روی ماست. جامعه اسلامی و انقلابی ما، باید به پیروی از پیشوای محرومان حضرت علی علیه السلام روح و جان خود را با ایثار و انفاق صفایی تازه بخشد و دستگیر مستمندان و محرومان باشد تا ره توشه دنیا و آخرتشان فراهم آید. باید هر یک از ما، درصدد باشیم که دل مستمندی را شاد کنیم. هیچ به فکر این نباش که کمک ناچیز تو، چقدر می تواند کارساز باشد؛ چرا که علی علیه السلام فرمود: «کار نیک انجام دهید و هیچ کار نیکی را کوچک نشمارید؛ زیرا نیکوکاری، هر قدر کوچک باشد، بزرگ و هر قدر کم باشد، زیاد است».

دست نیکی

بیا تا جهان را به بد نسپریم به کوشش همه دست نیکی بریم
نباشد همی نیک و بد پایدار همان به که نیکی بود یادگار
همان گنج و دنیا و کاخ بلند نخواهد بُدن مر تو را سودمند

فردوسی

کلبه فقرا

نه همین کاخ جهان رنگ و جلایی دارد کلبه های فقرا نیز صفایی دارد
گریه درمان دلم بود نمی دانستم مرض سوختگان نیز دوایی دارد

علی رضا صابری

ظرافت کار کمیته امداد

کمیته امداد امام خمینی، مسؤولیت بسیار سنگین و در عین حال ظریفی را بر عهده دارند. کمیته امداد باید به گونه ای با افراد مستمند برخورد کند که احساس حقارت و سرشکستگی ننمایند. حضرت امام خمینی رحمه الله نیز ظرافت کار کمیته امداد را یادآور شده، چنین فرموده اند: «البته باید این توجه را به آقایان عرض کنم، گرچه خودشان توجه دارند، که باید این عمل، با یک ظرافتی انجام بگیرد که مستمندان و محرومان خیال نکنند که آن ها از باب این که در صف پایین جامعه واقع شدند، مورد امداد واقع شده اند. آن ها در صف مقدم جامعه اند، مستمندان و فقرا و دور افتاده ها، در صف مقدم جامعه هستند و همین ها و همین زاغه نشین ها و همین حاشیه نشین ها و همین محرومان بودند که این انقلاب را به ثمر رساندند».

خدمت به روستاییان

یکی از وظایف مهم کمیته امداد امام خمینی رحمه الله ، خدمت به محرومان و تهی دستانی است که عمدتا در روستاها یا شهرک های کوچک و فاقد امکانات رفاهی زندگی می کنند. حضرت امام خمینی رحمه الله نیز به این قشر توجه ویژه ای داشتند و آنان را، سنگربانان بی نام و نشان می دانستند که در مقابل ظلم و طغیان رژیم فاسد پهلوی، مردانه قیام کردند. بر همین اساس است که کمیته امداد را به خدمت گزاری بیش تر به این طبقه توصیه فرموده اند. ایشان در این باره می فرماید: «اگر نبود این همت محرومان و همت این روستاییان و همت این جنوب شهری ها، اگر نبود این، نه رژیم سابق ظلمش از بین رفته بود و نه ما در مقابل مشکلات می توانستیم مقاومت کنیم. همه این ها، از برکت این هایی هستند که شما به امداد آن ها برخاسته اید و آن ها لایق این هستند که ما با تواضع به خدمت آن ها برویم و برای آن ها خدمت کنیم. همه ما، خدمت گزار آن ها باید باشیم».

کمیته امداد در نگاه رهبر

مقام معظم رهبری، کارهای کمیته امداد را بسیار ارزشمند دانسته و آن را شایسته ترین مکان برای جمع آوری کمک های مردمی و صدقات معرفی نموده اند. ایشان در این باره چنین فرموده اند: «کار کمیته امداد امام کار ارزشمندی است. هر چه می توانید این کار را در روستاها گسترش دهید و از نیروی عظیم مردم در این خدمت بزرگ حداکثر استفاده را بنمایید». نیز ایشان در جای دیگری می فرمایند: «کمیتهامداد امام، اولیترین مکان برای تمرکز اعانات و صدقات است. کمیته امداد یک دستگاه نمونه است. یکی از نهادهای با برکت جمهوری اسلامی است. تشکیلات کمیته امداد، تشکیلات خوب و سالمی است و اعتماد مردم به کمیته امداد، حقا و انصافا بجاست».

کمیته امداد و کمک های مردمی

بدون شک، مسأله امدادگری و رسیدگی به مستضعفان و محرومان، از کارهای اساسی در اسلام است. بر همین اساس است که محرومیت زدایی و رفع فقر از سیمای جامعه اسلامی، مهم ترین وظیفه کمیته امداد را تشکیل می دهد. البته روشن است که نیل به این هدف مهم و انسانی تنها با هم یاری و همکاری مردم نیکوکار و خیّر جامعه اسلامی میسر خواهد شد. بر همین اساس است که رهبرمعظم انقلاب، حضرت آیت اللّه خامنه ای، مردم را به همکاری با کمیته امداد دعوت نموده، چنین فرموده اند: «این چنین کمیته ای که هم اکنون از کمک های دولتی هم برخوردار است و به کمک های مردمی هم متکی است، باید هر چه بیش تر به کمک های مردمی متکی شود و مردم عزیز ما، باید به این چنین ارگان هایی و این کمیته محترم و کوشنده و فعال کمک کنند تا بتواند با سازمان دهی درست خود، تلاش لازم را برای امداد به محرومان و مستمندان ـ که بالفعل احتیاج به کمک دارند ـ ادامه بدهد».

سهمی از محبت

هیچ واژه ای نمی تواند به تلخی قطره اشکی باشد که از چشم دخترک یتیمی می افتد. هیچ شعری نمی تواند سوزناکی دست های خالی را به تصویر بکشد. پس چقدر خوب است در این دریای بی کرانه زندگی، نگاهمان به دست غریقی باشد که فریاد بی صدایش ما را به خود می خواند. چقدر خوب است به کفش های کهنه ای بیندیشیم که درطول زمستان، زخم های دل را تحمل کرده است. چقدر خوب است به پیراهن هایی بیندیشیم که وصله هایشان، نمودار خط کشی های اجتماعی است. راستی! اینک در سالروز تأسیس کمیته امدادامام، چه کسی می تواند به فریادهای خاموش پاسخ دهد؟ چه کسی می تواند غمناکی دل ها را با تبسم لب ها عوض کند؟ چه کسی می تواند کمی از آن چه دارد، به دیگران ببخشد و سهمی از محبت ببرد؟ بیا هم وطن! با گرمای دست های بخشنده ات، چراغ خاموش خالی دستان پریشان را روشن کن!

کمیته امداد و تلاش برای فقرزدایی

مهم ترین رسالت کمیته امداد امام خمینی رحمه الله ، کوشش برای رفع فقر و محرومیت در جامعه اسلامی و کمک به اقشار مستضعف و محروم است. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری، مهم ترین مسأله نظام اسلامی را، خدمت به محرومان و رفع فقر و محرومیت دانسته، چنین می فرمایند: «مهم ترین مسأله دستگاه ما و نظام جمهوری اسلامی ـ که همه این ها درخدمت و در جهت آن است ـ همان چیزی است که همه ما به آن معتقدیم و بارها گفته ایم؛ یعنی کوشش برای رفع فقر و محرومیت درجامعه و حمایت و کمک به طبقات مستضعف و محروم… کارهای مربوط به طبقات محروم و مستضعفان جامعه ـ که تعدادشان هم زیاد است ـ حقا و انصافا یک حرکت اساسی را می طلبد».

روایات امداد و بخشش

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله

بخشندگی، بزرگ ترین خوی خداوند است.

هیچ مالی هرگز بر اثر صدقه دادن کم نشد، پس ببخشید و نترسید.

حضرت علی علیه السلام

به راستی که انفاق کردن مال در راه طاعت خدا، بزرگ ترین نعمت و خرج کردن آن در راه گناهان، بزرگ ترین محنت است.

برتو باد به نیکوکاری، که بهترین کشت و سودآورترین کالاست.

جوانمرد کسی است که عطایش بر درخواست پیشی گیرد.

شجاع ترین مردم، بخشنده ترین آن هاست.

امام باقر علیه السلام

نیکوکاری و صدقه پنهانی، فقر را از بین می برند، عمر را زیاد و هفتاد مرگ بد و ناگوار را دفع می کنند.

امام صادق علیه السلام

ایشان در وصف مؤمنان کامل می فرمایند: آنان، کسانی هستند که در روزگار سختی و آسایش، به برادران نیکی می کنند و در حال تنگدستی، دیگران را بر خود ترجیح می دهند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.